ERCAN YILDIZ mustafa bektaş dÜZCE   –   18.03.2011
Çanakkale Zaferi’ni anma etkinlikleri kapsamında Düzce Özel Yunusbey İlköğretim Okulu tarafından resim sergisi açıldı.
 

Düzce Belediyesi Sosyal Tesisinde gerçekleştirilen sergi, ziyaretçilerin büyük beğenisini kazandı. Sergide, vurularak şehit düşen ama bayrağını elinden bırakmayan askeri canlandıran öğrenci büyük ilgi gördü. Çanakkale Savaşı’nı anlatan 25 tablonun yer aldığı sergide ayrıca, öğrenciler tarafından askerlerin çarpıştığı siperler de maketler halinde canlandırıldı.

Serginin açılışına Düzce Belediye başkan yardımcıları Vahap Demirel, İsmail Tanyel, özel eğitimden sorumlu İl Milli Eğitim Şube Müdürü Turgut Cüre, Kolej Müdürü Mustafa Bar, Özel Yunusbey İlköğretim Okulu Müdürü Gürbüz Atmaca öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Serginin Açılışını Düzce Belediye Başkan Yardımcıları Vahap Demirel ve İsmail Tanyel birlikte yaptılar. Çanakkale Savaşları’nda askerlerin yediği yemeklerin yer aldığı stant ziyaretçilerin ilgisini çekti. Sabah ve akşam olmak üzere askerlere verilen üzüm hoşafı ve yağlı buğday çorbasının aynısı ziyaretçilere ikram edildi.

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Turgut Cüre, geleceğe yön verebilmek için Çanakkale Savaşları’nın iyi anlatılması ve bilinmesinin gerektiğini söyledi. Sergi bağlama eşliğinde çalınan Çanakkale türküleri ile ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Çanakkale Türküsü’nü Özel Yunusbey İlköğretim Okulu öğrencisi Zehranur Yıldız seslendirdi. Öğrenciler ayrıca Çanakkale Savaşları’yla ilgili tarihî bilgileri ve savaşların yer aldığı siperlerdeki çatışmaları ziyaretçilere tek tek anlattı. 2 gün süreyle açık kalacak olan Çanakkale Savaşları’nın yer aldığı resim sergisine olan ilgi okul müdürlerini oldukça memnun etti.